Piškotové moučníky a další sladké pochoutky

Pšeničná mouka hrubá nebo polohrubá. K hrubé mouce přidáme trochu mouky hladké nebo škrobové moučky, aby byl piškot mechový. Velká dávka škrobové moučky dělá piškot dusivý. Cukr, nejlépe jemný písek. Po práškovém cukru těsto zřídne. Vejce čerstvá jsou základem piškotových těst. Jako tekutinu můžeme na každý bílek přidat lžičku studené vody. Do úsporných piškotů přidáváme ještě i na každý žloutek lžičku vařící vody. Jinak tekutinu nedáváme. Tuk přidáváme do nastaveného piškotu nebo bílkového piškotu. Přidáme-li do piškotového těsta více bílků než žloutků nebo děláme li piškot jen z bílků, nahradíme každý ze žloutků 1 dkg tuku. Jako jiné přísady přidáváme pro chuť a křehkost do piškotových chlebíčků nebo dortových placek trochu citronové šťávy a kůry. Piškotové těsto barvíme někdy i kakaem nebo čokoládou.

Piškot z bílků

Suroviny: 4 bílky, 10 dkg cukru, 8 dkg hrubé nebo polohrubé mouky, 4 dkg vlahého tuku. Na 1 bílek počítáme : 2 dkg mouky, 2 ½ dkg cukru, 1 dkg tuku.

Postup: Bílky ušleháme v pevný sníh, do kterého zašleháme polovinu odváženého cukru. Ostatní cukr jen lehce vmícháme. Přikapáváme po lžicích vlahý tuk a zasypáváme lžicí mouky. Z tohoto těsta děláme rychlou omeletu, chlebíček, nejlépe se však hodí na suchárky.

Piškotové moučníky

Postup: Suchárky pečeme z jakéhokoliv piškotového těsta, do kterého jsme přidali trochu usekaných mandlí nebo oříšků. Po upečení v chlebíčkové formě nakrájíme chlebíček na 1 cm silné řezy, peroutkou je potřeme tukem, srovnáme na plech a po obou stranách je v mírné troubě upečeme. Horké obalujeme ve vanilkovém prosátém cukru.

Lívanečky s jahodami

Suroviny: 15 dkg hladké a polohrubé mouky, kvasnice a mléko na kvásek, 1 vejce, máslo, čerstvé jahody a šlehačka na zdobeni

Postup: Do malého kastrůlku nalijeme 1/8 l mléka a mírně prohřejeme. Přidáme lžičku cukru a kvasnice. Chvíli počkáme, až se začne tvořit kvásek. Zatím si připravíme do mísy část mouky, trochu osolíme a začneme přilévat kvásek, do kterého jsme rozkvedlali vajíčko. Pečlivě mícháme, aby se netvořily hrudky, postupně přidáváme mouku. Připravené těsto dáme na teplé místo a necháme nejméně 30 minut kynout. Když nám těsto vykyne, rozpálíme na lívanečníku máslo a pečeme na prudším ohni lívanečky. Hotové ještě mašlovačkou domastíme. Ještě teplé lívanečky pokryjeme pokrájenými jahodami a zdobíme šlehačkou.

Malinový koláč

250 gramů mouky, 5 vajec, 100 gramů cukru, 70 gramů másla, 1 lžička prášku do pečiva, nastrouhaná kůra z 1 citronu, 200 gramů malin, 4 lžíce moučkového cukru, troška mléka, pár kapek citronové šťávy

Máslo rozpustíme a necháme trochu vychladnout. Vejce třeme spolu s cukrem přibližně pět minut, přidáme kůru z citronu (případně pět kapek citronového aroma, pokud nechcete riskovat chemicky ošetřenou kůru) a mouku, promícháme, přidáme prdopeč a máslo a pečlivě promícháme. Těsto přelijeme do obdélníkové či čtvercové formy, kterou vyložíme pečícím papírem. Na ně rozložíme opláchnuté a promíchané se lžící mouky maliny. Malinový koláč pečeme přibližně půl hodiny v troubě rozehřáté na 190 stupňů (hotovost zkoušíme klasicky špejlí). Cukr rozmícháme s trošičkou mléka a citronovou šťávou na hustou kaši, kterou upečený malinový koláč potřeme.

Řezy jako peříčko

Suroviny: 4 vejce, 70 g polohrubé mouky (4 PL) , 70 g cukru moučka (4 PL), Rama cremefine na šlehání (nebo jiná šlehačka), 200 g zakysané smetany, 3 PL cukru moučka, 5 cl vaječného koňaku (nemusí být), 60 g čokolády na vaření.


Postup: Piškot: Vyšleháme tuhý sníh z bílků, přišleháme žloutky, po troškách vmícháme směs z mouky a cukru. Na plechu 30 x 40 cm s vymazaným pečícím papírem upečeme při 180°C 10 minut. Vychladlé podélně rozkrojíme na 3 stejné pruhy.
Krém: Nejdřív si dáme stranou 2 lžíce šlehačky. Zbývající šlehačku ušleháme, zakysanou smetanu smícháme se 3 lžícemi moučkového cukru a smícháme se šlehačkou. Můžeme přilít vaječný koňak. Jeden pruh piškotu potřeme 1/3 krému, přiložíme 2. pruh, krém, 3. pruh, lehce přitlačíme a potřeme povrch i boky krémem. 
Čokoládu s troškou šlehačky rozpustíme, je-li ještě moc hustá, přidáme lžíci mléka. Nalijeme na krém a vidličkou promícháme čokoládu do krému. Necháme v ledničce aspoň 3 hodiny ztuhnout.

Žloutkové řezy

Postup: Z těsta vyválíme plát, který rozdělíme na pruhy 10 cm široké, propícháme je a upečeme. Polovinu pruhů natřeme žloutkovým krémem. Druhou polovinu nakrájíme na řezy, poklademe jimi krém a podle nich dokrojíme spodní placku. Žloutkový krém připravíme ze ¾ litru mléka, 2 pudingových prášků, 3 žloutků, 10 – 15 dkg cukru s vanilkou. Horní plát řezů můžeme ještě před nakrájením namazat pikantní, nejlépe rybízovou zavařeninou a potřít bílou polevou. Když poleva zaschne, řezy nakrájíme a vložíme na krém, namazaný na spodní placce.

Sněhové řezy

Postup: Z těsta vyválíme plát, který rádličkem rozdělíme na pruhy o šířce 10 cm. Délka pruhů se řídí délkou plechu. Pruhy potřeme vejcem a propícháme vidličkou, aby se na povrchu neutvořily bublinky. Budeme-li povrch polévat, nepomažeme pruhy vejcem. Polovinu upečených prochladlých pruhů potřeme sněhovým krémem, druhou polovinu obrátíme nahoru rovnou stranou a opatrně pruhy nakrájíme ostrým nožem na řezy. Tyto řezy složíme zase vedle sebe na připravený spodek s krémem a podle nich dokrojíme sníh a spodní placku řezů. Bílkový krém připravíme ze šesti bílků a 30 dkg cukru.

Pudinkové kostky s tvarohem

Suroviny: 4 kakaové pudinky, 4 vejce, 1 lžíce rumu, 20 ml oleje, 1 prášek do pečiva, 25 dkg másla, 20 dkg mouč. Cukru, 50 dkg měkkého tvarohu

Postup: Pudinkové prášky smícháme s práškem do pečiva a cukrem. Přidáme vejce, rum, olej a vše důkladně promícháme.

Těsto vylijeme na vymazaný a moukou vysypaný plech a pečeme při 200 °C asi 20 minut. Po upečení necháme vychladnout a mezi tím si připravíme krém.

Změklé máslo utřeme s cukrem do pěny. Přidáme tvaroh a vše vyšleháme na hladký krém, který pak rozetřeme na vychladlý korpus. Povrch můžeme ozdobit dle své fantazie.

Tvarohový koláč s rybízem

Suroviny: 100 g másla, 200 g hladké mouky, 50 g moučkového cukru, 1 žloutek, 2 vejce, 120 g cukru, 50 g másla, 500 g šlehaného tvarohu, 2 lžíce krupice, 500 g rybízu, 1 balíček červeného dortového želé, 250 ml rybízové šťávy

Nasekané máslo, mouku, cukr, žloutek a dvě lžíce studené vody rychle uhněteme na hladké těsto.Zabalíme do potravinářské fólie a necháme odležet asi 30 minut v chladničce. 
Na tvarohovou náplň si oddělíme bílky od žloutků, žloutky ušleháme se změklým máslem a 50 g cukru. Přidáme tvaroh a krupici a nakonec vmícháme sníh, který jsme ušlehali ze tří bílků a 50 g cukru. 
Troubu předehřejeme na 180 st. C, tukem vytřeme kulatou formu o průměru 24 cm. Na lehce pomoučeném vále vyválíme těsto do kulata, pomocí válečku přeneseme do formy a vytvarujeme. Těsto na dně formy několikrát propíchneme vidličkou a potřeme tvarohovou náplní. Pečeme zvolna asi 70 minut.
Po vychladnutí poklademe povrch ovocem (můžeme použít i jiné ovoce než rybíz). Dortové želé připravíme z rybízové šťávy a cukru a ovoce jím zalijeme. Po ztuhnutí krájíme.


Poznámka: Místo želé můžeme na povrchu ušlehat sníh ze 6 bílků a 100 g moučkového cukru (spotřebujeme tak přebytečné bílky). Je to sice dost sladké, ale dobré.

Napsat komentář